Umowa o dzieło
Umowa o dzieło – umowa cywilnoprawna określona Kodeksem cywilnym art. 627-646.
Zakres tej umowy określa art. 627. Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Umowa o dzieło jest umową: zobowiązującą, odpłatną, wzajemną oraz konsensualną. Warunkiem zaistnienia umowy o dzieło jest określenie w umowie dzieła jakie ma wykonać przyjmujący zamówienie. Dziełem może być dowolna rzecz, utwór (np. program komputerowy).
Obowiązki stron umowy o dzieło
Poprzez zawarcie umowy o dzieło wykonawca zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, to znaczy zobowiązuje się do uzyskania pewnego wyniku swoich działań, a zamawiający do wypłaty wynagrodzenia określonego w umowie.
Wysokość wynagrodzenia powinna być określona w umowie, choć niekoniecznie kwotowo, zamiast tego mogą znaleźć się tam wskazówki do określenia wynagrodzenia po zakończeniu pracy, wskazówki te miałyby określić, czego spodziewa się zamawiający i za co mógłby zapłacić wyższe wynagrodzenie, a co będzie odpowiadało za to, że wykonawca otrzyma znacznie niższe wynagrodzenie.
Odstąpienie od umowy o dzieło
Zarówno zlecający, jak i wykonawca mają prawo odstąpić od umowy o dzieło.
Zlecający może odstąpić od umowy gdy:
1. dzieło zawiera wady, których nie da się usunąć,
2. wykonawca spóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła w sposób tak istotny, że bardzo prawdopodobne jest, iż nie ukończy dzieła w przewidzianym w treści umowy terminie,
3. wykonawca tworzy dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową i nie reaguje na wezwanie zamawiającego do zmiany sposobu wykonania, bądź naprawy spowodowanych wad,
4. dzieło nie zostało ukończone.
Przyjmujący zlecenie może odstąpić od umowy jedynie w przypadku, gdy wykonanie dzieła wymaga współdziałania zamawiającego, a ten takiego odmawia.
Jeśli zamawiający odstępuje od umowy o dzieło w związku z wadliwym, niewłaściwym wykonywaniem działa przez wykonawcę, może obniżyć jego wynagrodzenie o koszty poniesione na dokończenie dzieła przez innego wykonawcę. Jeśli jednak odstępuje od umowy bez konkretnego powodu i nie z winy wykonawcy, to obowiązkiem jego jest zapłata umówionego wynagrodzenia, pomniejszonego ewentualnie o to co wykonawca zaoszczędził poprzez niewykonanie dzieła.
Forma umowy o dzieło
W umowie o dzieło muszą być zawarte elementy, takie jak:
1. oznaczenie stron umowy,
2. określenie przedmiotu umowy,
3. wynagrodzenie,
4. określenie terminów rozpoczęcia/wykonania dzieła,
5. inne ustalenia (kary umowne, rodzaje i sposób dostarczenia materiałów itp.),
6. podpisy stron umowy.
Umowa o dzieło a umowa zlecenie
Prawnicy "zlecenie" nazywają "umową starannego działania", a "dzieło" – "umową rezultatu". Celem umowy o dzieło jest osiągnięcie określonego w jej treści rezultatu, podczas gdy celem umowy zlecenia jest samo działanie (praca), które nie musi doprowadzić do osiągnięcia określonego rezultatu. Umowa o dzieło powinna być uwieńczona konkretnym i sprawdzalnym rezultatem, wynagradzany jest sam rezultat a nie samo działanie. Czyli np. uzyskanie obrotu jest dziełem, ale praca z klientem na rzecz obrotu nie może zostać nazwana dziełem lecz zleceniem, ponieważ stanowi ona sposób wykonania dzieła.