Invoices, warehouses, CRM
Fast, easy and convenient
Umowa przeniesienia praw autorskich

Rating:
5.0
Popularity:
Low
Author: Biurokrata.pl
Published: 12/03/2014

Umowa przeniesienia praw autorskich



Formularz umowy przeniesienia praw autorskich.
Tags:
This e-document has no tags definied.

Dokumenty w tej samej kategorii
Lista płac

Pracodawca, który nawiązuje stosunek pracy z pracownikiem, ma obowiązek do zatrudnienia go za wynagrodzeniem.

Umowa o pracę na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny jest jedną z umów przewidzianych w kodeksie pracy.

Add comment

Your rate:


0

Comments  (0)

----
E-document: Author:

Przeniesienie praw autorskich



Zgodnie z art. 17 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych twórcy przysługuje prawo do rozporządzania utworem.

Daje to możliwość zawierania umów dotyczących prawa autorskiego do utworu.

Umowa o przeniesienie praw autorskich – umowa zawierana między stronami, w której Autor przenosi na Nabywcę określoną część praw majątkowych do dzieł w wymienionych w umowie. Dotyczy wyłącznie praw autorskich majątkowych co do utworu, jako że prawa autorskie osobiste są niezbywalne oraz wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności (art. 53 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), zmiany i uzupełnienia umowy muszą być dokonywane za zgodą stron także na piśmie. W umowie należy wyraźnie zaznaczyć, że przenosi się autorskie prawa majątkowe, gdyż zgodnie z art. 65 prawa autorskiego, jeżeli taki zapis się nie znajdzie to uznaje się, że udzielono licencji. Trzeba o tym pamiętać, gdyż umowa o przeniesienie praw autorskich jest dużo korzystniejsza dla osoby nabywającej te prawa niż umowa licencyjna, która tylko upoważnia do korzystania z utworu.

Nie można zawrzeć umowy, która dotyczy wszystkich utworów lub utworów tego samego rodzaju danego twórcy mających powstać w przyszłości.

Postanowienia takie są nieważne. Oznacza to, że nieważna będzie umowa, w której znajdzie się zapis o przeniesieniu autorskich praw majątkowych do całego przyszłego dorobku autora.


Prawa stron umowy o przeniesienie praw autorskich



Nabywcy przysługuje prawo dalszej odsprzedaży nabytej części autorskich praw majątkowych do każdego z dzieł wymienionych w umowie

bez zgody Autora, jednakże pod warunkiem, że nie skorzysta on z prawa pierwokupu w terminie określonym w treści umowy. Przeniesienie praw dotyczy dzieła w stanie w jakim znajduje się w dniu przeniesienia oraz w każdym następnym dniu włącznie z dokonywanymi przez Autora zmianami, poprawkami, rozbudową, uzupełnieniami i modyfikacjami.

Po zawarciu niniejszej umowy strony zobowiązują się do współdziałania w zakresie wspólnej eksploatacji dzieł będących przedmiotem niniejszej umowy. Postanowienie to dotyczy w szczególności decyzji o publikacji dzieła, udzielania licencji na jego wykorzystanie, a także przekazywania uprawnień na dokonywanie zmian, modyfikacji i adaptacji zależnych.

Nabywca zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji o istocie dzieł mogących zaszkodzić przychodom z jego wykorzystania, a udostępnionych przez Autora w związku z wykonywaniem niniejszej umowy.

Do spraw nieuregulowanych w umowie, a dotyczących jej przedmiotu, mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994r. Nr 24 poz. 83 z późn. zm.), a także przepisy kodeksu cywilnego.


Treść umowy o przeniesienie praw autorskich



Poprawne sporządzenie umowy o przeniesienie praw autorskich jest szalenie istotne, gdyż może zaoszczędzić nam wielu nieprzyjemności.

Umowa taka powinna zawierać przede wszystkim:
1) zdefiniowanie stron umowy;
2) informację komu na dzień sporządzenia umowy przysługują majątkowe i osobiste prawa autorskie;
3) informację czy utwór jest obciążony prawami osób trzecich;
4) precyzyjnie określony utwór będący przedmiotem umowy, do którego prawa majątkowe są przedmiotem umowy;
5) dokładne określenie pól eksploatacji w zakresie których przenosimy majątkowe prawa autorskie (czyli sposób eksploatacji dzieła);
6) wyraźne uregulowanie odpowiedzialności za wady prawne utworu;
7) wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich;
8) zakres czasowy umowy.


Do góry