Invoices, warehouses, CRM
Fast, easy and convenient
Skarga

Rating:
5.0
Popularity:
Low
Author: Biurokrata.pl
Published: 12/03/2014

Skarga



Formularz skargi w postępowaniu administracyjnym.
Tags:
This e-document has no tags definied.

Dokumenty w tej samej kategorii
Karta informacyjna dla nauczyciela żłobka

Karta informacyjna dla nauczyciela to dokument, który rodzice/opiekunowie wypełniają kiedy dziecko idzie pierwszy raz do żłobka lub przedszkola. Karta informacyjna dla nauczyciela ma na celu dostarczyć nauczycielowi podstawowych informacji o przyszłym podopiecznym aby podopieczny lepiej odnalazł się w nowej sytuacji, aby lepiej go poznać.

Oświadczenie uznania długu

Uznanie długu przez dłużnika świadczy o tym, że jego dług względem wierzyciela istnieje. Uznanie roszczenia może mieć formę pisemnej umowy, z której wynika wysokość zadłużenia oraz termin jego zapłaty – mówimy wtedy o właściwym uznaniu długu.

Add comment

Your rate:


0

Comments  (0)

----
E-document: Author:

Skarga w postępowaniu administracyjnym



Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej daje każdemu obywatelowi prawo do wnoszenia skarg do organów państwowych i instytucji społecznych.

Nikt też nie może ponosić konsekwencji z tytułu zgłoszenia skargi jeśli działa w granicach prawa. Przedmiotem skargi jest zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez organy lub ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, jak również bezzasadne przeciąganie załatwienia sprawy. Dany organ musi odpowiedzieć na skargę bez zbędnej zwłoki jednak nie później niż w ciągu miesiąca (o sposobie załatwienia skargi zawiadamia się skarżącego).W przypadku, gdy dotrzymanie terminu nie jest możliwe, organ zobowiązany jest zawiadomić skarżącego o przyczynach zwłoki i wskazać nowy termin załatwienia sprawy. Warto także pamiętać, że pracownik organu administracji czy jednostki organizacyjnej podlega odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej, jeżeli niewłaściwie lub nieterminowo załatwi skargę lub wniosek.

Skarga może być wniesiona w czasie postępowania administracyjnego jak i po jego zakończeniu - nie ma określonego terminu.

Zawiadomienie o odmownym załatwieniu skargi powinno posiadać uzasadnienie faktyczne i prawne oraz pouczenie o tym, iż w przypadku gdy skarga, w wyniku jej rozpatrzenia, została uznana za bezzasadną i jej bezzasadność wykazano w odpowiedzi na skargę, a skarżący ponowi skargę bez wskazania nowych okoliczności – organ właściwy do jej rozpatrzenia może podtrzymać swoje poprzednie stanowisko, z odpowiednią adnotacją w aktach, bez zawiadamiania skarżącego.

Skargi mogą być składane do:
1) organów państwowych,
2) organów samorządowych (w tym samorządu terytorialnego),
3) jednostek organizacyjnych (przedsiębiorstwa, zakłady i in.),
4) organów organizacji społecznych.

Jeżeli organ, który otrzymał skargę, nie jest właściwy do jej rozpatrzenia, przekazuje ją niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni, właściwemu organowi, powiadamiając o tym skarżącego. Może przekazać ją organowi niższego stopnia, tylko w przypadku gdy skarga nie zawiera zarzutów dotyczących działalności tego organu.

Skargę na pracownika można przekazać do załatwienia jego przełożonemu służbowemu, z obowiązkiem zawiadomienia organu właściwego do rozpoznania skargi o sposobie jej załatwienia, informację tę przekazuje się również skarżącemu.

Skargi mogą być składane w interesie:
1) własnym,
2) innej osoby,
3) publicznym.

Nie ma więc - w przeciwieństwie do postępowania administracyjnego - żadnych ograniczeń dot. stron czy też podmiotu skargi.


Forma skargi



Skargi nie muszą mieć specjalnej formy. W zasadzie o tym, czym dane pismo jest decyduje jego treść a nie nazwanie.

Jeżeli zatem treść dotyczy niezadowolenia z konkretnej rzeczy – będzie skargą, a jeżeli autor zwraca się do organu na przykład z pomysłem na rozwiązywanie niektórych spraw urzędowych – będzie to wniosek.


Do góry