Invoices, warehouses, CRM
Fast, easy and convenient

Umowa zlecenie

Rating:
5.0
Popularity:
Medium
Author: Biurokrata.pl
Published: 02/26/2015

Umowa zlecenie



Formularz umowy zlecenia, jednej z najczęstszych form stosowanych przez pracodawców do zatrudniania pracowników.
Tags:
This e-document has no tags definied.

Add comment

Your rate:


0

Comments  (0)

----
E-document: Author:

Umowa zlecenia



Umowa zlecenia – umowa cywilnoprawna uregulowana w kodeksie cywilnym (art. 734–751), często stosowana przez pracodawców w celu zatrudniania pracowników.

Jej popularność jest spowodowana jej wywodzeniem się właśnie z prawa cywilnego, dlatego nie obowiązują jej przepisy co do minimalnego wynagrodzenia czy czasu pracy.


Przedmiot umowy zlecenia



Przedmiotem umowy zlecenia jest wykonanie określonej czynności prawnej (odpłatnie lub nieodpłatnie).

Ścisła definicja kodeksowa nie obejmuje zleceń dotyczących wykonania czynności faktycznych, choć niektórzy prawnicy rozszerzają znaczenie umowy zlecenia także na takie umowy, poprzez odniesienie do art. 750 k.c. dotyczącego umów o świadczenie usług gdzie indziej nieuregulowanych, których przedmiotem może być także wykonanie czynności faktycznych.


Strony umowy zlecenia



Stronami umowy zlecenia mogą być dowolne osoby fizyczne lub osoby prawne (pod warunkiem posiadania zdolności do czynności prawnych).

Strony umowy zlecenia nazywa się zleceniodawcą (zlecający wykonanie określonych czynności) i zleceniobiorcą (wykonującym zlecenie).


Obowiązki zleceniobiorcy



Obowiązkiem zleceniobiorcy jest wykonanie zleconych mu usług.

Do obowiązków przyjmującego zlecenie należy również udzielanie informacji zleceniodawcy, dotyczących przebiegu sprawy. Po zakończeniu czynności zleceniobiorca musi złożyć sprawozdanie dającemu zlecenie a także wydać mu wszystko co uzyskał przy wykonywaniu zlecenia. Jego odpowiedzialność w ramach wykonywanych czynności o ile nie została określona w umowie uregulowana jest kodeksem cywilnym. W szczególności chodzi tu o odpowiedzialność za nienależyte wykonanie zlecenia, bądź powstałe w wyniku działań zleceniobiorcy szkody. Jeśli jednak umowa zezwala zleceniobiorcy na powierzenie wykonania pracy osobie trzeciej, to odpowiedzialnym za wykonywane zlecenie jest w takiej samej mierze zleceniobiorca jak i wskazany przez niego zastępca.
Za wykonanie zlecenia zleceniobiorcy należy się wynagrodzenie, chyba że treść umowy stanowi inaczej. Przy braku dokładnego określenia wysokości wynagrodzenia należy się "wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy", przy ustalaniu którego bierze się pod uwagę czas poświęcony na wykonanie zlecenia, stopień skomplikowania czynności będących przedmiotem zlecenia, przygotowanie zawodowe zleceniobiorcy (jego profesjonalizm).


Forma umowy


Umowa zlecenie nie wymaga szczególnej formy.

Dlatego tez może do jej zawarcia może dojść poprzez ustne porozumienie jak i w sposób dorozumiany.


Elementy umowy zlecenie



Umowa zlecenie powinna zawierać:


1) oznaczenie stron umowy: dane zleceniodawcy oraz dane zleceniobiorcy,
2) określenie przedmiotu zlecenia - opis czynności objętych zakresem umowy oraz wszelkie niezbędne wytyczne co do ich wykonywania,
3) wynagrodzenie - o ile umowa zlecenie jest umową odpłatną, należy określić w niej wysokość wynagrodzenia przysługującego zleceniobiorcy. Jeśli umowa ta nie jest umową odpłatną, należy ten fakt zaznaczyć w umowie,
4) datę rozpoczęcia i zakończenia umowy,
5) inne ustalenia - fakultatywne np. forma zapłaty np. gotówka bądź przelew,
6) podpisy obu stron umowy.


Wypowiedzenie umowy zlecenie


Umowa zlecenie może zostać wypowiedziana w każdym momencie jej trwania przez każdą ze stron.

Nie obowiązuje tutaj termin wypowiedzenia o ile nie został określony w umowie.  


Umowa zlecenie a umowa o dzieło



Umowę zlecenia określa się jako umowę starannego działania i przeciwstawia umowie o dzieło określanej umową rezultatu.

Oznacza to, iż w umowie zlecenia ważna jest wykonywana praca (wykonywanie czynności) na rzecz zleceniodawcy, która niekoniecznie będzie prowadzić do określonego rezultatu – co jest przedmiotem umowy o dzieło. Wynagrodzenie z umowy zlecenia przysługuje za samo "staranne działanie", nie zaś za jego rezultat.


Do góry