Zestawienie korekty kosztów
Minister finansów określił szczegółowo dowody, jakie powinny dokumentować zmniejszenie kosztu.
Zastosowano jednak dodatkowe uproszczenie pozwalające na dokonanie jednego zbiorczego zapisu w podatkowej księdze, związanego ze zmniejszeniem kosztu lub zwiększeniem przychodu w związku z nieopłaconymi terminie wydatkami.
§ 26a Rozporządzenia w sprawie prowadzenia KPiR stanowi:
“ust.2. Zapisów w księdze dotyczących zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów (zwiększenia przychodów) na podstawie art. 24d ustawy o podatku dochodowym można dokonywać na koniec każdego miesiąca, w terminie określonym w § 30 ust. 1, na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień dokumentów, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 1a.
ust.3. Zestawienie, o którym mowa w ust. 2, powinno zawierać: numer kolejny wpisu, numery i daty dokumentów, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 1a, i wynikającą z tych dokumentów łączną wartość zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów (zwiększenia przychodów)”.
W zestawieniu kwoty korekty kosztu ujmuje się ze znakiem minus. Dopiero po ich podsumowaniu przedsiębiorca będzie mógł określić, jaka część korekty pomniejszy koszty, a jaka z powodu niewystarczających kosztów w danym miesiącu spowoduje powiększenie przychodu.