Invoices, warehouses, CRM
Fast, easy and convenient

Pełnomocnictwo procesowe ogólne

Rating:
5.0
Popularity:
Low
Author: Biurokrata.pl
Published: 08/22/2016

Pełnomocnictwo procesowe ogólne



Wyróżniamy trzy podstawowe formy pełnomocnictwa:
   - ogólne – do zastępowania mocodawcy we wszystkich postępowaniach sądowych, które toczą się z jego udziałem.
   - szczególne – do prowadzenia konkretnej sprawy,
   - pełnomocnictwo do niektórych tylko czynności procesowych.

Tags:
This e-document has no tags definied.

Add comment

Your rate:


0

Comments  (0)

----
E-document: Author:

Pełnomocnictwo procesowe ogólne


Wyróżniamy trzy podstawowe formy pełnomocnictwa:
   - ogólne – do zastępowania mocodawcy we wszystkich postępowaniach sądowych, które toczą się z jego udziałem.
   - szczególne – do prowadzenia konkretnej sprawy,
   - pełnomocnictwo do niektórych tylko czynności procesowych.

Pełnomocnik procesowy to upoważniony reprezentant strony postępowania sądowego, który może dokonywać rozmaitych czynności procesowych (np. wniesienie pozwu, odpowiedzi na pozew, dalszych pism procesowych, czy wniosku o zabezpieczenie powództwa) w jej imieniu.

Co do zasady, zgodnie z art. 91 kodeksu postępowania cywilnego samo udzielenie pełnomocnictwa procesowego wiąże się co do zasady z umocowaniem pełnomocnika do:
   - wszystkich łączących się ze sprawą czynności procesowych, nie wyłączając powództwa wzajemnego, skargi o wznowienie postępowania i    
     postępowania wywołanego ich wniesieniem, jako też wniesieniem interwencji głównej przeciwko mocodawcy;
   - wszelkich czynności dotyczących zabezpieczenia i egzekucji;
   - zawarcia ugody, zrzeczenia się roszczenia albo uznania powództwa, jeżeli czynności te nie zostały wyłączone w danym pełnomocnictwie;
   - odbioru kosztów procesu od strony przeciwnej.

Przed udzieleniem pełnomocnictwa zwróć uwagę na jego treść. Jeżeli treść pełnomocnictwa nie stanowi inaczej, pełnomocnik będzie mógł w twoim imieniu zrzec się roszczenia czy też uznać powództwo strony przeciwnej.

W przypadku tzw. profesjonalnych pełnomocników procesowych (adwokat lub radca prawny) mogą oni również udzielać dalszego pełnomocnictwa procesowego, co w prostym przełożeniu oznacza, że mogą oni upoważnić także innego radcę prawnego lub adwokata do reprezentowania swojego klienta.

Przepisy postępowania cywilnego tak jak nie nakładają obowiązku  występowania przed sądem za pośrednictwem radcy prawnego i adwokata, tak też nie ograniczają kręgu osób mogących reprezentować stronę przed sądem wyłącznie do tych profesjonalnych podmiotów.

W określonych sytuacjach stronę może zastępować nie tylko adwokat lub radca prawny, lecz również członek najbliższej rodzi, pracownik, czy nawet organ jednostki samorządu terytorialnego.

Zgodnie z art. 87 § 1 kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnikiem może być bowiem także rodzic, małżonek, rodzeństwo, zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Pełnomocnikiem strony może być zatem jej syn, wnuk, czy nawet prawnuk.

W sprawach o ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka i o roszczenia alimentacyjne pełnomocnikiem może być również przedstawiciel właściwego w sprawach z zakresu pomocy społecznej organu jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacji społecznej, mającej na celu udzielanie pomocy rodzinie.

Zwróć uwagę, że w przypadku spraw o ustalenie i zaprzeczenie pochodzenia dziecka, jak również o roszczenia alimentacyjne, pełnomocnik ten może reprezentować jedynie stronę powodową. Przedstawiciel organizacji społecznej nie może zatem reprezentować strony pozwanej.

Pełnomocnikami procesowymi mogą być także inne podmioty. W zależności od charakteru strony oraz przedmiotu postępowania jej zastępcą przed sądem może być przedstawiciel organizacji zrzeszającej rolników indywidualnych (w odniesieniu do rolnika będącego jej członkiem, w sprawach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego), przedstawiciel organizacji konsumenckiej (w sprawach związanych z ochroną praw konsumentów, jeżeli reprezentowana strona jest konsumentem), przedstawiciel organizacji wspierającej własność przemysłową (w sprawach ochrony własności przemysłowej, jeżeli stroną reprezentowaną jest twórca).

W sprawach dotyczących ochrony praw konsumentów powództwo może być wytoczone w imieniu konsumenta przez miejskiego rzecznika praw konsumentów.

Źródło: http://www.infor.pl/prawo/w-sadzie/strony-postepowania/313254,Kto-i-kiedy-moze-byc-pelnomocnikiem-procesowym.html



Do góry